Aktualno

KARIJES

KARIJES

Šupljine na zubima, odnosno karijes uzrokovan je bakterijama i šećerom. Bakterije se nalaze u našoj usnoj šupljini i lako se mogu pričvrstiti na zub. Taj sloj bakterija na zubima zove se plak. Svaki put kada bakterije dođu u kontakt sa šećerom nastaje kiselina koja uništava zube. Ukoliko su zubi stalno izloženi utjecaju kiseline nastaje karijes. Šećer se nalazi u većini hrane koju jedemo te u gotovo svim slatkim napitcima, kolačima i slatkišima.

KOJU PASTU ZA ZUBE IZABRATI?

Fluor je tvar koja djeluje zaštitno na zube, jer umanjuje rizik stvaranja karijesa. Zbog toga je preporuka koristiti zubne paste koje sadrže fluoride. Oni blokiraju enzime u bakterijama koji se nalaze na površini zuba. Fluorid iz zubne paste se ugrađuje u zubnu caklinu, jačajući njenu otpornost na djelovanje kiselina iz plaka te time sprječava razvoj karijesa. Ovakve paste ne smiju se gutati, ali ukoliko ih ispravno koristimo nanošenjem samo na površinu zuba imati ćemo dobru zaštitu zuba od karijesa.

Bakterije također uzrokuju gubitak zuba kod odraslih. Znak upozorenja za gubitak zuba je pojava krvi na četkici tijekom pranja zuba. Također bakterije mogu doći do gingive (zubno meso), pa  ona postaje crvena, otečena i može krvariti.
Ukoliko bakterije stoje u gingivnim džepovima, nakupljeni plak će kalcificirati i nastati će kamenac. Tada kost oko zuba postupno propada i može doći do gubitka zuba. Vaš stomatolog može vam ukloniti kamenac sa zuba i time spriječiti gubitak zuba.

KOJU ČETKICU ZA ZUBE IZABRATI?

Preporuka stručnjaka je korištenje četkica mekih vlakana te da takvih vlakana bude što više. Na običnoj četkici nalazi se otprilike 500 – 800 vlakana, zbog toga što su rijetko raspoređena, velika količina naslaga ostaje na zubima. Kvalitetnije četkice sadrže više od 5000 vlakana debljine 0,1 mm. Rezultat takve gustoće jest besprijekorno čišćenje sve površine zuba i omogućava jednostavan pristup svim mjestima u ustima.

PREPORUKE

Na žalost, oralno zdravlje Hrvata je jedno od najlošijih u Europskoj uniji. Trošak liječenja je daleko iznad troškova prevencije i jako je važno ulagati u preventivne preglede te pravilnu oralnu higijenu.

Najvažniji su redoviti pregledi zubi kod izabranog stomatologa (svakih 6 mjeseci), jer samo tako možemo biti sigurni o stanju naših zubi i spriječiti gubitak zuba. Prevencija je ujedno i najjeftinija, jer gubitak zuba se kvalitetno može nadoknaditi samo uz veliku investiciju.

Iznimno je važno redovito prati zube, ujutro i navečer. Ukoliko se piju gazirana pića (sadrže velike količine šećera), bolje da to bude uz hranu, a između obroka je najbolje piti vodu. Također je bitno izbjegavati često konzumiranje manjih obroka, posebno raznih grickalica i slatkiša.

Posebno je važno istaknuti oralno zdravlje djece, koje je u Hrvatskoj na jako lošoj razini. Djeci treba prati zube od izbijanja prvog mliječnog zuba uz korištenje odgovarajućih četkica i paste za zube s oznakom 0+. Također je potrebno djecu od najranije dobi voditi na preventivne preglede kod stomatologa kako bi se uklonio strah od stomatologa.

 

Pripremila:
Tina Perić, univ.mag.pharm