Savjetujemo

Glaukom - tihi kradljivac vida

Glaukom - tihi kradljivac vida

Svjetski dan glaukoma obilježavamo 12. ožujka, u sklopu Tjedna borbe protiv glaukoma od 12. do 18. ožujka 2018. godine, na inicijativu Svjetske glaukomske organizacije i Svjetske organizacije pacijenata oboljelih od glaukoma s ciljem da se što više podigne svijest ljudi o ovoj bolesti.
Glaukom se, upravo zbog nedostatka simptoma i spore progresije, naziva i „kradljivcem vida“ pa 50% bolesnika u razvijenim zemljama ne zna da boluje od glaukoma, dok se taj broj u nerazvijenim zemljama kreće oko 90%. Pravodobnim otkrivanjem bolesti, šteta se može spriječiti.
Cilj obilježavanja Svjetskog tjedna borbe protiv glaukoma jest širenje znanja i svijesti o glaukomu s naglaskom na pravovremeno otkrivanje, prevenciju razvoja te smanjenje broja slabovidnih i slijepih osoba kao posljedice glaukomske bolesti.

Pojam glaukom označava skup bolesti oka koje dovode do progresivnog oštećenja vidnog živca i vidnog polja te posljedično do gubitka vida. Glaukom se smatra drugim uzrokom sljepoće u svijetu.

Prijašnja definicija glaukoma kao bolesti povišenog očnog tlaka je napuštena i danas smatramo kako je povišeni očni tlak glavni čimbenik za razvoj glaukoma. Još jedan bitan čimbenik za razvoj glaukoma je dob jer se starenjem povećava rizik za razvoj glaukoma. Stoga se preporučuje obaviti pregled očiju za sve odrasle osobe starije od 40 godina svakih tri do pet godina, ukoliko nemaju čimbenike za razvoj glaukoma. Nakon navršenih 60 godina kontrolu očnog tlaka treba obaviti svake godine.
Glaukom je nasljedna bolest. Ako je u Vašoj obitelji netko bolovao ili boluje od glaukoma, kod Vas je rizik od pojave glaukoma povećan.

Rana dijagnoza i liječenje mogu bolesniku očuvati vid i produžiti kvalitetan život. Stoga je jako važno rano otkrivanje glaukoma.

Glaukom se dijeli na glaukom otvorenog i zatvorenog kuta.

Akutni glaukom zatvorenog kuta je hitno stanje u oftalmologiji te nastaje naglim zatvaranjem kuta, a rast IOT-a (očnog tlaka) je značajan. Simptomi uključuju naglo slabljenje vida, bol oko oka, zamagljen vid, pojavu duginih boja oko izvora svjetlosti, mučninu i povraćanje. Tretman akutnog glaukoma zatvorenog kuta nužan je kao priprema oka za kirurško liječenje.

Najčešći tip glaukoma je primarni glaukom otvorenog kuta. Primarni glaukom otvorenog kuta je kronična i progresivna bolest. Zbog podmuklog nastanka takav je glaukom obično bez simptoma sve dok ne uzrokuje značajan gubitak vidnog polja. Zato taj glaukom zovemo i tihim kradljivcem vida.

Cilj liječenja primarnog glaukoma otvorenog kuta je snižavanje očnog tlaka kako bismo spriječili oštećenja živčanih vlakana i gubitak vida. Bolesnici s primarnim glaukom otvorenog kuta često pokazuju veće dnevne promjene očnog tlaka nego zdrava populacija. Potrebno je mjeriti očni tlak u raznim razdobljima dana kako bi se dobile optimalne vrijednosti očnog tlaka. Optimalni očni tlak je ona vrijednost pri kojoj postoji najmanja vjerojatnost za nastanak oštećenja vidnog živca i vidnog polja. Svakom se pacijentu treba prići individualno i odrediti njegovu vrijednost optimalnog očnog tlaka. Zato je potrebno stalno praćenje bolesnika. Kontrole se mogu kretati od svakih nekoliko mjeseci do, u izrazito stabilnim situacijama, jednom godišnje.

Potrebno je naglasiti kako nastalu bolest nije moguće izliječiti, ali ona može biti kontrolirana uporabom propisane terapije. Početno liječenje primarnog glaukoma otvorenog kuta obično je medikamentno. Preferirani način liječenja je topička aplikacija lijekova (direktno u oko). Lijekovi koji se koriste u terapiji glaukoma su: kolinergičniagonisti, inhibitorikolinesteraze, inhibitorikarboanhidraze,  neselektivni adrenergičniagonisti, α2–selektivni adrenergičniagonisti, β–blokatori. Ako se maksimalnom medikamentnom terapijom ne uspije kontrolirati očni tlak, treba se provesti kirurško liječenje: operacija laserom ili kirurška incizija.

Važno je educirati pacijenta o pravilnom korištenju kapi. Kada se kapi za oči ne koriste pravilno, efekt liječenja neće biti potpun, zato je neophodno pridržavati se sljedećih uputa:

1) Prije kapanja operite ruke.

2) Pri otvaranju bočice vodite računa da ne dodirujete vrh kapaljke. Vrh se može kontaminirati bakterijama koje mogu prouzročiti infekcije oka i dovesti do ozbiljnog oštećenja oka, čak i gubitka vida.

3) Promućkajte bočicu ako je to na njoj naznačeno. Ako je bila u hladnjaku, zagrijte ju među dlanovima do sobne temperature.

4) Otvorite kapi, povucite glavu unazad ili lezite i gledajte prema gore. Polako povucite donji kapak kažiprstom druge ruke i gledajte gore, kako bi stvorili džep u koji ćete ukapati lijek.

5) Ukapajte jednu kap lijeka, ali nemojte dodirivati oko, očni kapak ili bilo koju drugu površinu vrhom bočice.

2

6) Nakon uporabe, pustite donji kapak. Zatvorite oba oka i blago pritisnite unutrašnji ugao (kod nosa) oka kako bi lijek ostao u oku, a kako biste spriječili otjecanje lijeka suznim kanalom u nosnu šupljinu.

7) Držite oči zatvorene 1-3 min i ne pokrećite očne jagodice. Ne trljajte oči. Može Vam se zamagliti vid, ali će se za par minuta razbistriti treptanjem.
8) Isti postupak ponovite i za drugo oko ako je propisano da trebate kapati u oba oka.
9) Napomena: ako koristite dvoje kapi koje trebate kapati u isto vrijeme, napravite razmak od najmanje 5-10 min.
10) Kapi za oči su sterilne otopine (bez bakterija). Nakon što ih jednom otvorite, provjerite rok trajanja, držite ih na hladnom i tamnom mjestu. Na kutiji napišite datum kad ste kapi otvorili jer se većina kapi može koristiti 28 dana nakon otvaranja. Očne kapi koje sadržavaju benzalkonij-klorid ne bi trebali kapati u oko dok su kontaktne leće na oku. Kontaktne leće treba ukloniti iz oka prije uporabe kapi i ponovno ih staviti u oko nakon pola sata.

 

Napisala:

Blanka Teklić-Špaleta mag.pharm.